Karel Vidomec

Karel Vidomec

František Sixta

František Sixta

Mimo stíhacích či bombardovacích eskader ve Francii,působili českoslovenští letci i v bitevních eskadrách.Jmenovitě to byl tehdejší poručík Karel Vildomec a poručík František Sixta.Létali u francouzské bitevní grupy GBA II/54.

 

 

 

Karel Vildomec a František Sixta po dokončení přeškolovacího kurzu byli přiděleni k bitevní jednotce GBA II/54, která měla ve výzbroji Breguety Bre 691 AB.2. Tam se také zúčastnili závěrečných bojů před kapitulací Francie.

Potom se Karel Vildomec dostal na Britské ostrovy a stal se příslušníkem 311. československé bombardovací perutě. Tam odlétal plný operační turnus 200 hodin a v rámci odpočinku se stal instruktorem letání.
Po válce a po komunistickém „Vítězném únoru“ ho čekala stejná anábáze jako ostatní západní letce.
František Sixta byl jedním z mála čs. bombardovacích pilotů, jimž bylo dopřáno bojovat již ve Francii. V červnu 1940 totiž sloužil (společně s Karlem Vildomcem) u bitevní skupiny GBA II/54, operující na moderních dvoumotorových Bréguetech . Za několik bezmála sebevražedných hloubkových útoků proti německým obrněným kolonám získal francouzský Croix de Guerre s bronzovou hvězdou.František Sixta později padl v řadách 311.bombardovací perutě,kdy byl jeho Wellington sestřelen nočním stíhačem.

Autor: Martin Horný

Bréguet Bré 691AB.2, No 19, GBA II/54. Na zobrazeném bitevním letounu operoval v červnu 1940 na francouzské frontě československý pilot Lt. Karel Vildomec.

Bréguet Bré 691AB.2, No 25 (Y002) od 3. letky GBA II/54, jedné z mála francouzských bitevních jednotek, u nichž za bitvy o Francii bojově působili čs. letci, jmenovitě npor. Karel Vildomec a npor. František Sixta.

cs Czech
X