Největší bojovou akcí II. Světové války na našem území byla Ostravská operace. Rudá armáda ji zahájila 1. března 1945. Útok byl veden na vzdálených přístupech k Ostravě, která měla být osvobozena ve směru Strumien – Nový Jičín – Frýdek-Místek – Olomouc. Vzhledem k úporné německé obraně byl ale směr útoku změněn a 24. března začal stokilometrový obchvatný obkličovací manévr, vedený na Opavu a Ostravu. Vojska pak pronikla až k česko-polským hranicím severně od Ostravy. Rozhodující úder byl plánován po ose Sudice – Bolatice – Kravaře – Hrabyně – Velká Polom – Ostrava. Značnou úlohu v přípravách na tento útok mělo také sovětské letectvo se svými bitevníky Iljušin IL-2.

Během bojů havaroval 30. března roku 1945 jeden z těchto letounů nedaleko Bohuslavic. Po 34. letech byly podle vzpomínek pamětníků trosky letounu nalezeny a vyzdviženy. Z osobních dokladů byla zjištěna posádka, pilot poručík Petr Michajlovič Kondrašov a střelec mladěí seržant Alexej Ivanovič Vaňušin.

K uctění památky těchto letců je motor jejich Šturmoviku vystaven na letišti Slezského aeroklubu Zábřeh.

Někdy ke konci 70-tých let nalezl bagrista při melioračních pracích na poli nedaleko obce Bohuslavice lidské kosti. Zvláštní bylo, že na lebce byla přiškvařena palubní sluchátka. Začalo pátrání a bylo úspěšné. Bagr narazil na zbytky sovětského šturmoviku. V jeho zdemolované kabině byly ostatky pilota bez hlavy, kterou mu asi usekla bortící se kabina při dopadu stroje. Pilot měl v náprsní kapse malou celtovou sumku. Nalezly se v ní dobře čitelné dokumenty – kandidátský průkaz strany a spořitelní knížka, na kterou si pilot nechával posílat žold. V osobních dokladech měl ještě neodeslaný dopis. Cituji: „Mojí drazí, maminko, Nusjo, Vito, dosud jsem živ a zdráv. Posílám Vám přání všeho nejlepšího, dnes jsem od Vás dostal hned 3 dopisy najednou, za které Vám děkuji. Chcete, abych Vám napsal kdo je Tana, před válkou byla učitelka, teď je u letectva jako palubní mechanik. Je to milá dívka a jistě Vám napíše o sobě všechno sama. Když přežiji, čekejte nás doma oba. Na shledanou, pozdrav od Tanušky. Srdečně Vás líbá Petr Kondrašov.“


A začalo pátrání v archivech. Vyšlo najevo, že zarytý stroj v poli je IL 2 od 948. bitevního let. pluku 3.bitevního let. sboru.
IL 2 byl napaden v Polsku osmi FW 190, tihle nešťastníci doletěli a zřítili se u Bohuslavic, kde mají pomník. Oba piloti jsou pohřbeni na ruském válečném hřbitově v Hlučíně. Padli 30.3.1945.

Zdroje: www.ceskoslovenstiletci.cz

www.sbirani.cz, www.vets.cz

Další zajímavé informace http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/detail/484/

cs Czech
X