13603541_1099613553437530_3751271768960171534_o

Piloti běží ke svým letadlům.

Bylo pozdní odpoledne 9. září. Na letišti Duxford byl vyhlášen poplach a Hurricany 310. perutě dostaly rozkaz ke startu. V jednom seděl Stanislav Fejfar, vynikající a velmi úspěšný bojovník v bitvě o Francii. Sestřelil tam Němcům pět letadel.
Na travnaté ploše se odlepovaly stíhačky, ale ne bezhlavě a osamoceně jako často ve Francii, ale přesně organizovaně. Jakmile se piloti ocitli ve vzduchu, semkli se všichni těsně okolo svých velitelů v jeden šik. V takovém kolektivu se všichni cítili dobře a bezpečně. Jejich pěkný pocit zvyšovala jistota, že nad nimi „bdí“ ostražitý operační sál, který okamžitě začal pracovat.
„Stoupejte na 27 000 stop, kurz 175, čekejte na další rozkazy“ sděloval jim srozumitelně v kódové řeči.
„Roger“ odpověděl velitel perutě a letěli na plný plyn nad Londýn.
Poprvé pod sebou viděl rozsáhlou kamennou oblast britské metropole, klikatě prorvanou širokým korytem řeky Temže. Doky a jihovýchodní část města byly zahaleny kouřem a požáry, které včera a předevčírem v noci rozpoutaly zápalné pumy Luftwaffe. Byl to úchvatný pohled, ale tísnil.
„jste dvě míle před skupinou bombardérů,“ ozvala se zase nápověda z operačního sálu duxfordského sektoru.
Teď nemusel velitel perutě příjem ani potvrzovat. Velkoskupinu nepřítele spatřili všichni už z dáli. Všechno bylo jasné. Za několik vteřin dojde k boji. Tep dvanácti srdcí se zvýšil.
Vlna dvacetišesti bombardovacích Heinkelů 111 doprovázena dvaceti dvoumotorovými Me 110 a šedesáti Me 109 se zvětšovala. Zdálo se, že skupina Heinkelů se srazila těsněji do houfu, aby zvětšila svou palebnou sílu. Také němečtí stíhači znervóznili, protože 310 peruť dostala velikou pomoc dalšími pěti perutěmi spojeneckých stíhačů. A začala mela. Došlo k ní nad předměstím Londýna, Croydonem. Fejfarův velitel roje si vybral jednoho Heinkela, Stanislav mu kryl záda. Ještě dřív než mohl pokračovat za velitelem v náletu na He 111 dostala se mu za záda stodevítka, která se spustila do boje st

13615175_1099613560104196_8814821866522275064_n

Fejfar sestřeluje BF 110.

řemhlav z výškového zajištění bombardérů. Musel brejkovat a varoval i svého velitele. Dopadlo to dobře pro obě strany. Heinkel pokračoval nerušeně ve svém letu, ale také ani jednomu z Hurricanů se nic nestalo.
Nepříjemní a zkušení stíhači Luftwaffe zmizeli, ale vzápětí se zase objevili. Dolů, nahoru, dokola. Houpačky a kolotoč. To byl typický rys této bitvy. Najednou plno vzruchu a nervozity, bleskové rychlosti, žhavé čáry a najednou zase nic – klid, ale vždycky mrazivý… a nikdy netrval dlouho, na každé straně usilovná snaha o vítězství a boj bez slitování.
Společný mumraj se nakonec rozešel do soubojů jednotlivců. Fejfar pozoroval po očku těžké dvoumotoráky. Několik jich šlo v plamenech dolů. Sledoval je, ale stále si uvědomoval, že největší nebezpečí číhá v zádech. Tam soustředil svou pozornost především. Vzduch byl čistý, protože vysoko letící skvělí piloti na Spitfirech se zakousli do stodevítek a odtáhli je od bombardérů, u kterých zůstávaly jenom Messerschmitty Me 110. S těmi už si Hurricany poradí. Je třeba dávat jen pozor, aby se jim člověk nedostal před jejich nosy. Jejich čtyři kulomety a dva kanóny v přídi mají vražednou sílu. Ale to přece není nijak nesnadné. A začal slídit zrakem po stodesítkách, které velice znervózněly. Ale příkaz zněl nejdříve sestřelovat především bombardéry. Zjistil, že prvá fáze střetnutí se podařila, nepřítelova sestava byla rozražena, bombardéry se trhaly, teď nastala situace, aby se i Standa se svým Hurricanem přidal k peruti, která se proti Heinkelům začala vrhat po rojích a jednotlivcích jak diktovala situace. Jednoho si zvolil za svůj cíl a hnal se za ním s divokou lačností jak to dělal každý. V nejlepším však musel přestat, protože se stranou objevila stodesítka, která zkřížila jeho plán. Musel ponechat He 111 svému osudu a přijmout souboj s dvoumotorovým stíhačem. Naštěstí Me 110 zůstala na nebi sama. To Fejfara uklidnilo. Chladnokrevně zahájil svůj přibližovací manévr a při druhé ostré zatáčce se už sokovi dostával za krk. Střelec stodesítky několikrát

13575910_1099613556770863_6997393728430579476_o

Cenná trofej.

vystřelil. Chybil však, protože byl ještě hodně daleko. Fejfar se dotahoval. Ještě jednou německý střelec vypálil, ale neúspěšně. Fejfar nedbal, ještě chvilku počkal, zamířil a vypálil. Osm kulometů vrhlo mohutný proud střeliva ze vzdálenosti asi 100 metrů do těla dvoumotorového vetřelce, který se zachvěl. V jeho zasklené kabině střelci klesla hlava. Pravý motor začal hořet. Potom se celý Me 110 sklonil přídí k zemi a bezvládně padal. U Croydonu z něho našli jeho identifikační značky 2V+EP. Osádka byla mrtvá.

cs Czech
X