Znáte to, jezdíte kolem každý den do práce, ale nikdy si nenajdete čas, aby jste se zastavili na místě, ke kterému vás to tak táhne. A tak se doma rozhodlo, že se udělá rodinný výlet…

Vasilij Staško se narodil na východě Ukrajiny v městečku Terny. Po vypuknutí války dostal povolávací rozkaz a byl odveden k Rudé armádě a zahájil výcvik stíhacího pilota. V roce 1944 pokračoval ve studiu k získání důstojnické hodnosti a později byl také vyznamenán Rudouhvězdou za válečné hrdinství při osvobozování Ukrajiny.
Osudným dnem se pro něj stal 27. duben 1945, kdy vrcholila Ostravsko-Opavská operace. Při této operaci za účelem osvobození Ostravska byl sestřelen a zřítil se ve městě Klimkovice, kde má od roku 2015 památník a to na místě, kde s jeho stíhacím letounem La-7 narazil do země.
Po dopadu se na místo okamžitě seběhli místní obyvatelé a samozřejmě také němečtí vojáci. Tou dobou už Němci nestáli o nějaké vyšetřování a tak byly trosky letadla i s identitou pilota ponechány osudu na místě dopadu na dalších 70 let.

Vasilij Staško byl – ještě jako neznámý důstojník – pochován na hřbitově v Hlučíně. Až po 70-ti letech, kdy se podle očitých svědků, kteří viděli onu nehodu v roce 1945, zahájily výkopové práce, za účelem nalezení trosek letadla, identifikace stroje a hlavně identifikace letce se iniciátoři pátrání konečně dozvěděli vše, co potřebovali. Po nalezení motoru asi 3 metry pod zemí identifikovali výrobní číslo a bylo jasné, kdo tady onoho dne ztratil svůj život.
Bylo rozhodnuto, že se na místě dopadu postaví památník a také se kontaktuje Vasilijova rodina, aby se konečně dozvěděla, kde zemřel.

Jeho hrob v Hlučíně tedy už není bezejmenný a může konečně odpočívat v pokoji…

Víc netřeba psát, vše již bylo napsáno a zdokumentováno, takže nejzajímavější odkazy Vám dám pod článek.

http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestre…/detail/402/

https://kis.mesto-klimkovice.cz/…/uda…/fotogalerie-vastasko/

cs Czech
X